Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kampaň Není zvěř jako zvěř 2021

6. 8. 2021

Originální projekt Správy KRNAP z roku 2019 má pokračování napříč celou republikou. Za podpory ministerstva životního prostředí se ho nyní účastní všechny české národní parky, které trápí množství odpadků zanechaných v přírodě návštěvníky. V národních parcích je tento problém o to palčivější, že se jedná o turistické magnety s obrovskou návštěvností. Každoročně se konají sběračské akce, aby následky nevhodného chování turistů napravily.

 

"Plastové či kovové obaly od potravin, ústenky, respirátory a papírové kapesníčky jsou nejčastějšími odpadky, které zůstávají v přírodě KRNAP po turistech. Při vědomí skutečnosti, že Krkonoše ve vztahu k rozloze jsou jedním z nejnavštěvovanějších národních parků na světě, jsou pohozené či zanechané odpadky celkově velkým problémem. Řešením není instalace odpadkových košů.  Řešením je, aby návštěvníci pochopili, že v národních parcích platí pravidlo, co si do hor přinesu, to si mám také odnést," uvedl klíčovou myšlenku kampaně ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

 

Jeho slova potvrzuje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený, jenž upozornil na paradox, že odpadky hyzdící přírodu v rezervaci jsou zároveň i častým námětem stížností samotných návštěvníků: "Z našeho rozsáhlého dotazníkového šetření, které probíhalo mezi lety 2017 až 2019, jsme se dozvěděli, že jednou z věcí, která návštěvníkům NP Šumava vadí, je množství odpadků. Je to takový paradox, že se jim nelíbí to, co dělají sami. Snad jim tato velká kampaň trochu otevře oči a pochopí, že odpadky v přírodě nemají co dělat," zdůraznil.

 

Ředitel národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl se podivuje nad tím, jaké odpady jsou lidé schopni v panenské přírodě zanechat: "Už nyní bychom z odpadků v národním parku dokázali vyčíst spoustu věcí. Podle odhozených nedopalků kolem oblíbených míst například, jak populární je v Česku stále kouření. Podle PET lahví a plechovek, které nápoje jsou zrovna v kurzu. Měli bychom ale například co říct i k tomu, které televizory už české domácnosti nechtějí. Problém je, že my chceme spíše zkoumat a zachovávat přírodu Podyjí. A věříme, že i většina našich návštěvníků."

 

Ředitel Správy národního parku České Švýcarsko Pavel Benda pak v tomto ohledu vyzývá k zodpovědnosti každého návštěvníka, který může ke zlepšování vzhledu národních parků také sám přispět: "Vzhled naší přírody je doslova v rukou každého z nás, včetně návštěvníků. Viditelnou komunikací tématu všudypřítomných odpadků chceme návštěvníky povzbudit k tomu, aby své odpadky z přírody odnášeli zpět a případně je sebrali i po druhých."

 

Redakce

 

Text článku převzat z časopisu Krkonoše - Jizerské hory, 08/2021

 

1.jpg